مقایسه هزینه تمام شده سقف های یوبوت و کوبیاکس با سقف پیش تنیده | elitarchgroup

در سال 2005 میلادی (1384 شمسی)، قالب‌های کروی کوبیاکس (مدل‌های Pro-Line و Eco-Line) با استفاده از پلاستیک بازیافتی به طور انبوه ساخته و روانه بازار شدند. لازم به ذکر است این مثال برای یک ساختمان با دهانه 10 متر طرح شده است که هر سه سیستم قادر به اجرای آن باشند. به علت کاهش وزن ساختمان در برابر زلزله می‌تواند مقاوم تر باشد. می‌توان انواع بازشوها را، در هر جایی از سقف کوبیاکس، اجرا کرد. ساختار استخوان بندی بال پرندگان است که به آن‌ها توانایی پرواز کردن می‌بخشد. استخوان بندی بال متشکل از فضاهای تو خالی، استخوان‌های ریز عمودی و افقی تو در تو و یک اسکلت محکم است.

مرحله دوم

مقایسه هزینه تمام شده سقف های یوبوت و کوبیاکس با سقف پیش تنیده | elitarchgroup این موضوع باعث می شود تا تعداد ستون به کار رفته در آن به مراتب کمتر از نمونه های دیگر باشد. در واقع اگر بخواهید یک سقف با دهانه بلند ایجاد کنید، یقینا وزن آن به حدی خواهد بود که اسکلت بندی ساختمان توان تحمل آن را نخواهد داشت. این ضوابط تنها برای سقفهای کوبیاکس با گویهای کروی شکل کاربرد داشته و سقف با گوی با اشکال غیر کروی را شامل نمیشود. جدول فوق با فرض ساختمان های روی سطح زمین تهیه گردیده و چنانچه در ساختمانی بدلیل حضور طبقات منفی نیاز به دیوار حایل بتنی باشد، هزینه آن می باست جداگانه محاسبه گردد.

در حدفاصل مش‌های میلگردی بالا و پایین به جای بتن غیرسازه‌ای گوی‌های پلاستیکی تو خالی از جنس پلی اتیلن بازیافت شده قرار اف ار پی می‌گیرند. نتیجه این امر دالی است که حدوداً ۳۵٪ وزن کمتری نسبت به یک دال مشابه توپر دارد. این موضوع سبب می‌گردد که صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای در وزن تمام شده سقف و نیز مواد اولیه و مصالح کل ساختمان حاصل گردد. چنانچه فناوری کوبیاکس را از دیدگاه کلی قاب‌های سازه‌ای مد نظر قرار دهیم، بهره‌گیری از این فناوری مزایا و صرفه جویی‌های فراوانی را در ساخت و ساز به همراه خواهد داشت. بعد از اجرای ستون ها، در گام اول کل سقف دقیقا مشابه دال بتنی معمولی با استفاده از قالب چوبی یا فلزی قالب بندی می شود و سپس شبکه مش تحتانی اجرا را اجرا می کنیم.

  • به ‌دلیل استفاده از گوی ‌های توخالی وزن سقف و در نتیجه وزن کل سازه تا حد زیادی کاهش پیدا می‌ کند.
  • اولین مرحله از اجرای سقف کوبیاکس قالب‌بندی و اجرای شبکه مش تحتانی است.
  • هستند که بارها ثقلی و نیروهای برشی به آن‌ها منتقل شده و آن‌ها را به سمت ستون‌ها هدایت می‌کنند.
  • مزایای استفاده از سقف تیرچه بلوک سقف تیرچه بلوک به دلیل داشتن مزیت های بسیار با استقبال بی نظیری در صنعت ساخت و ساز مواجه شده است.

از این طریق در زمان زلزله و بلایای طبیعی، خسارات بسیار کمتری را به بار می آورند. این سقف باعث می‌شود که حجم وسیعی از فضای سقف تو خالی باقی بماند و به طور چشمگیری وزن سازه کاهش یابد. آخرین مرحله شامل بتن ریزی سقف می‌شود که تمام فضای روی این گوی‌ها پوشش داده می‌شود. نحوه چیدن میلگردها و گوی‌های توخالی باید به صورتی باشد که بار نهایی سقف بر روی دو محور سوار شده و عملاً سقف به صورت معلق باقی بماند.

شرکت مهندسی توان گستر

توسط رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی