بیزینس پلن تجارتی نمونه بیزینس پلن تجارتی | businesset

در مسابقه استخدامی جاب‌کاپ، مجله خبری بیزنس راه بندازه رزومه‌های دریافتی شما را غربال کرده و پس از انجام آزمون تخصصی و مصاحبه HR بهترین کارجویان را به شما معرفی می‌کنیم. سینرژی چیست؟ سینرژی چه اهداف و نتایجی را دنبال می‌کند؟ انواع سینرژی چیست؟ ملاحظات ویژه مثال‌هایی از دنیای واقعی سینرژی پدیده‌ای مثبت است یا منفی؟ … هزینه‌های کل؛ هزینه‌های عملیاتی را به هزینه‌های پرداخت سود، مالیات، تنزل و استهلاک اضافه می‌کنید تا هزینه‌های کل به دست آیند. بیشتر تولید‌کنندگان خودرو قطعات بزرگ خودروهای خود را در محیط خود تولید می‌کنند؛ همچنین، این شرکت‌ها بخش‌های ‌معمولی را از تأمین‌کننده‌های ثالث می‌خرند و این قطعات را به محصول نهایی اضافه می‌کنند. زمانی که بخش‌بندی‌های اصلی بازار خود را مشخص کردید، باید به صحبت درمورد روندهایی بپردازید که بر هریک از این بخش‌بندی‌ها حاکم است. آیا این بازارها در حال بزرگ‌تر یا کوچک‌تر‌ شدن است؟ درمورد نیازهای در حال تغییر، سلایق یا تغییرات آتی این بازارها صحبت کنید.

http://dena-blog.irاگر در حال نوشتن یک بیزینس پلن داخلی هستید که کاملاً یک راهنمای استراتژیک برای شرکت شما است می توانید از خلاصه اجرایی آن صرف نظر کنید. مثلا اگر شما یک شرکت تولید کفش هستید، همه‌ی افراد را هدف قرار نخواهید داد فقط این دلیل که همه پا دارند! شما به احتمال زیاد بخش خاصی از بازار مانند دونده‌ها یا شیک پوشان را هدف قرار می دهید.

ورود / ثبت‌نام

در حین تدوین طرح کسب و کار باید حتما میزان هزینه‌های مورد نیازتان را نیز تعیین کنید. با این ‌کار می‌توانید سرمایه گذاران مناسب تری را برای کسب و کار خود جذب کنید. به این دلیل که سرمایه گذار باید در حین خواندن بیزینس پلن‌ شما سریعا متوجه شود که شما به چه مقدار بودجه‌ای، برای دستیابی به اهدافتان نیاز دارید. بیزینس پلن یا طرح تجاری یک سند مکتوب است که به صورت کامل شرح می دهد چگونه یک کسب و کار نوپا شروع به فعالیت می کند و چه اهدافی دارد؛ همچنین برای دستیابی به اهداف خود چه کارهایی باید انجام بدهد.

چه موقع به پلن کسب و کار نیاز پیدا می‌کنیم؟

طرح‌ کسب و کار به درد خاصی نمی‌خورد، مگر این که به آن‌ عمل شود. هدف شما این است که خواننده را متقاعد کنید تجارت شما پایدار است و موفقیت مالی خواهد داشت. شرکای بالقوه، مشتریان و کارمندان اصلی خود را متقاعد کنید که در مورد ایده‌ی خود جدی هستید و آنها را راضی کنید با شما کار کنند. مطمئنا خواندن طرح صد صفحه‌ای و یا حتی ۴۵ صفحه‌ای در حوصله هیچ‌کس نیست. ممکن است برای بخش‌های خاصی به اسناد پشتیبانی نیاز داشته باشید، اما می‌توانید این موارد را در بخش‌های دیگر طرح خود بگنجانید و طرح اصلی را مختصر نگه دارید. سود خالص؛ این مهم‌ترین خانه صورت سود‌ و زیان محسوب می‌شود و در ۱ ماه یا ۱ سال مشخص، وقوع سود یا ضرر را نشان می‌دهد.

به سایر مشاغل یا خدماتی که برای اداره مشاغل خود با آنها کار خواهید کرد توجه داشته باشید. درباره تأمین کنندگان، تولید کنندگان، پیمانکاران فرعی و شرکای استراتژیک مشابه فکر کنید. از ضمیمه خود برای تهیه اسناد پشتیبان یا مطالب دیگری که به طور خاص درخواست شده‌اند استفاده کنید. موارد معمول شامل تاریخچه اعتبار، رزومه، تصاویر محصول، مرجع نامه، مجوزها، حق ثبت اختراع، اسناد حقوقی، و سایر قراردادها می‌شود. اگر به فضای بیشتری برای تصاویر محصول یا اطلاعات اضافی نیاز دارید از ضمیمه آن جزئیات استفاده کنید. به شما این فرصت را می‌دهد که برای مقابله با چالش های احتمالی پیش رو، استراتژی‌هایی را طراحی کنید.

  • به‌طور ایدئال می‌توانید این کار را به‌وسیله نموداری انجام دهید که فروش، هزینه و سودآوری برنامه ریزی شده کسب‌وکار را نشان می‌دهد.
  • طراح بیزینس پلن باید برای جمع آوری اطلاعات از سایت های معتبر و آمارهای رسمی و دقیق استفاده کند.
  • بسیاری از شرکت‌های بزرگ کار خود را با نوشتن بیزنیس پلن آغاز کردند و در قالب طرحی برای متقاعد کردن سرمایه گذاران برای تهیه سرمایه لازم برای راه اندازی بیزینس خود بیزنس پلن را نوشتند.

توسط رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی